We’re still in the early stages of being 100% kibble free and making our own dog food, so I’ll continue to update this post as the details become clearer. Prior to making the switch, we were spending $4.55 per day for dog food, which gives us quite a bit of cost to work with. If […]
Blog
Our Journey Begins: Ditching Dog Food
For years now I have wanted to get away from kibble in my dogs’ diets. It is unnatural, laden with chemicals and filled with things we wouldn’t necessarily choose to feed ourselves. I have a six year old German Shepherd who, after having mandatory vaccines to be boarded one year, has suffered off and on […]
When to Separate Kids Overnight for Milking
By the time kidding season rolls around, the kids and I are all but salivating over our favorite goat milk products. Caramel consistently tops the list, but one thing is certain: we’ve missed fresh goat milk for the past couple of months! When those kids begin to arrive, it’s a balance between the kids’ […]
Calculating Grain Costs for Goats
We buy grain in bulk from local feed mills. It saves a lot over retail at the feed store, but the tradeoff is that we spend more time handling the grain and drive longer distances to get it. We have been going twice a year now, but I’d love to get bigger storage bins to […]
Costs of Raising Goats
Our methods change frequently, so while these costs are accurate now, by next season we may be doing things differently. One thing is for certain no matter the method: raising goats is costly! Hay January begins kidding season, or it has the last two years anyway. The does are wintering in the barn and eating […]